Organizacja wesela

Jak usadzić gości przy stole?

Rozplanowanie usadzenia gości przy weselnych stołach może przypominać czasem symulację pola bitwy, jaką odgrywali królowie ze strategami, szykując się do starcia z wrogiem. Celem jednak nie jest pokonanie przeciwnika, a sprawienie by wszyscy czuli się potraktowani z szacunkiem,  mieli szansę dobrze się bawić oraz, nie oszukujmy się, nie zrujnowali nam imprezy. W planowaniu starcia i w planowaniu rozsadzenia gości istnieje potencjał przegranej, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka zasad strategicznych, które pomogą nam w taktycznym opanowaniu sytuacji.


Oto sześć kluczowych zasad, którymi warto się kierować:

  • Przede wszystkim nie rozdzielamy par. Małżonków, partnerów, narzeczonych sadzamy razem, albo obok siebie, albo naprzeciwko. Jeśli jednak osoby te są w trakcie rozwodu lub w separacji, zapytajmy, czy będą czuły się komfortowo, siedząc ramię w ramię. 
  • Młodzież i starsze dzieci możemy usadzić przy osobnym stoliku, tak by mogły bawić się z innymi, młodsze dzieci sadzamy razem z rodzicami. Warto przy okazji dopytać, czy dziecko będzie potrzebowało dziecięcy fotelik, czy usiądzie na zwykłym krześle. Jeśli mamy wątpliwości — pytajmy.
  • Osoby bez pary sadzamy obok osób w podobnym wieku i o podobnych zainteresowaniach, najlepiej też obok osób, które przyjdą na przyjęcie same. 
  • Według tradycji i zasad savoir-vivre, najbliżej pary młodej powinna siedzieć najbliższa rodzina, później osoby wyższe rangą, dalsza rodzina, przyjaciele i znajomi. Jednak współcześnie mamy więcej wolności, możemy najbliżej sadzać przyjaciół i nikt nie powinien mieć o to pretensji. 
  • Nigdy, przenigdy nie sadzamy obok siebie osób, które są skonfliktowane, po ciężkim rozstaniu lub zwyczajnie nie są w stanie znieść swojej obecności. Zmniejsza to szanse na wystąpienie nieprzyjemnych sytuacji i awantur.
  • Sadzamy obok siebie osoby, które się lubią, mają podobne zainteresowania lub coś je łączy – razem przyjaciół ze studiów, znajomych z klubu sportowego, czy koleżanki i kolegów z pracy.

Planowanie, kto gdzie siedzi i jakie będzie miał wokół towarzystwo to niezwykle ważny proces, którego nie należy ignorować, a zaplanować w sposób pełen empatii i zrozumienia. Goście może tego nie zauważą tak bardzo, jak dekoracji, czy pięknego tortu weselnego, ale z pewnością poczują i wpłynie to na ich samopoczucie podczas imprezy.