Doradzamy

Pięć tematów, których lepiej nie poruszać przy stole. Savoir-vivre podczas przyjęć, wesel i spotkań rodzinnych

Jeśli zostaniesz posadzony przy stoliku z osobami o podobnych zainteresowaniach, czy z grona przyjaciół, to raczej nie będzie problemu z prowadzeniem small talków, czy głębszych konwersacji. Problem pojawia się, gdy zostało nam przydzielone miejsce wśród ludzi, których widzimy pierwszy raz na oczy. Nie znamy ich poglądów, ani zainteresowań, czym się zajmują oraz jakie mają życiowe aspiracje. Aby nie popełnić gafy, warto skorzystać z porad podręcznika savoir-vivre, by dowiedzieć się, których tematów absolutnie należy unikać.


Polityka

Często korci nas, żeby skomentować bieżące wydarzenia polityczne i gospodarcze. Warto się jednak ugryźć w język bo nasz rozmówca może mieć zgoła odmienne zdanie. Polityka w naszym kraju przez ostatnie lata, jest tematem grząskim i ryzykownym, podziały społeczne są tak duże, że czasami opowiedzenie się, po której ze stron, może spowodować wzajemną niechęć.

Religia

W rozmowach towarzyskich należy unikać tematów, które mogą doprowadzić do podziałów, czy kłótni. Często to, co związane z religią wiąże się z całym światopoglądem, a więc i z uznaniem co jest moralne, a co nie, a także z poglądami politycznymi.

Moralność

Równie ryzykowne jest rozmawianie o moralności. Ludzie mają różne poglądy, a poglądy mają to do siebie, że niekoniecznie widać je na pierwszy rzut oka. Moralność to zbiór zasad, które określają, co jest dobre, a co złe. To kultura, środowisko, rodzice, religia i wiele innych czynników kształtuje to, co jako jednostki postrzegamy jako dobre, a co jako złe.

Planowanie rodziny

Nie pytaj swoich rozmówców, czy planują mieć dzieci. Wiele kobiet ma problem z zajściem w ciąże i poruszanie kwestii potomstwa może być dla nich niezwykle bolesne.

Inni goście

Jeśli mówisz coś o innych uczestnikach przyjęcia (ich charakterze, stroju, zachowaniu), mów tylko dobrze. Może się bowiem okazać, że Twój rozmówca przekaże wszystko, co powiedziałeś dalej, aż dotrze to do omawianej osoby. Może to wywołać konflikt albo po prostu zniechęcić do Ciebie jako rozmówcy.

Nie tylko my możemy popełnić gafę, poruszając, których z podanych wyżej tematów. Być może to nasz rozmówca chce koniecznie wyrazić swoje poglądy na jakiś kontrowersyjny temat. Co wtedy należy zrobić, aby nie dać się wciągnąć w dyskusję, w której możemy się poróżnić? Zmienić temat, znaleźć pretekst do opuszczenia stolika albo powiedzieć wprost, że to nie jest temat, który należy poruszać, w tak pięknych okolicznościach, gdyż mógłby niepotrzebne popsuć atmosferę dzisiejszego święta. A jakie są Wasze patenty?